Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Nisan 2012, Cuma 14:01

Fresenius Medical Care Türkiye, üretimini 24 milyon sete çıkarmayı hedefliyor

Türkiye’de 16 yıldır faaliyet gösteren, 2011 sonu itibarıyla 135,6 milyon Euro ciro yapan Fresenius Medical Care Türkiye, iki üretim tesisinin bulunduğu Antalya Serbest Bölge’de bir basın toplantısı düzenledi. Novamed Kan Seti Üretim Fabrikası ve Medikal Su Arıtma Sistemleri Üretim Tesisi’nde yapılan tanıtım gezisinde 1000’inci diyaliz için su arıtma sisteminin üretim töreni basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirdi. Toplantıda konuşma yapan Fresenius Medical Care Başkan Yardımcısı Alp Özkan, Novamed Kan Seti Üretim Tesisi’nin üretim kapasitesini 2015 yılına kadar 24 milyona ve istihdamlarını da bin kişiye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

“Türkiye ucuz olduğu gerekçesiyle kan setini Çin’den alıyor, Çin ise kendi ürettiğini kullanmıyor”

Yaptığı konuşmada, toplam 4 üretim hattı bulunan ve mevcut yıllık üretim kapasitesi 16 milyon Arter-Ven seti olan üretim tesisinden bahseden Fresenius Medical Care Türkiye Başkan Yardımcısı Alp Özkan,

“2011 sonu itibariyle 12 milyon set üretilmiş olan Novamed Kan Seti Üretim Tesisi’nin cirosu 36,4 milyon Euro’ya ulaştı. Kan seti üretiminin %95’ini Avrupa’ya ihraç ediyoruz.”

diyerek fabrikanın Türkiye’nin ihracatına olan katkısını vurguladı. Özkan ayrıca,

“Türkiye ucuz olduğu gerekçesiyle kan setini Çin’den alıyor. Çin ise kendi ürettiğini kullanmıyor.”

şeklinde konuştu.

Fresenius Medical Care Türkiye Başkan Yardımcısı Alp Özkan

Sözlerine Fresenius Medical Care Türkiye olarak yarattıkları istihdama değinerek devam eden Özkan,

“Bugün itibarı ile toplam 580 çalışanı bulunan fabrikamız haftanın altı günü 24 saat çalışıyor. 2011 yılında yapımı tamamlanan yeni üretim tesisi ile birlikte önümüzdeki üç yıl içerisinde üretim kapasitesini 24 milyona ve istihdamımızı bin kişiye çıkarmayı hedefliyoruz.”

dedi.

Fresenius Medical Care Türkiye Başkan Yardımcı Alp Özkan’ın konuşmasının ardından yapılan Novamed Kan Seti Üretim Fabrikası ve Medikal Su Arıtma Sistemleri Üretim Tesisi gezisinde 1000. diyaliz için su sistemi üretimi töreni gerçekleştirilirken, üretim biçimi ve tesislerin işleyişi hakkında bilgi verildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
BRSHH’ın EKSPOMED için hazırladığı sergiyi Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ açtı

Geleneksel Türk sanatları kullanılarak hazırlanan "Usûl-i Kadim ile Akliyye: Minyatür, Hat ve Tezhiple Psikiyatri" koleksiyonu sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kapat