Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Nisan 2014, Perşembe 10:46

Alzheimer kan testiyle teşhis edilebilecek

Alzheimer hastalığını tedavi edebilen bir ilaç henüz bulunamadı, ancak yeni geliştirilen bir kan testiyle hastalığın teşhisi kolaylaşacak. Araştırmacılar, 70 yaş ve üzerindeki 525 kişiden alınan kan örneklerini incelemiş. Deneklerin bazılarında hiçbir zihinsel bozukluk belirtisi dikkat çekmezken, bazılarında, Alzheimer teşhisi olmaksızın, hafıza güçlüğü görülmüş.

Kandaki 140 farklı yağın seviyesini ölçen araştırmacılar, bu yağlar arasında 10 tanesinin, beş yıl sonra Alzheimer hastalığına yakalanan deneklerde değişime uğramış olduğunu belirlemiş.

New York eyaletindeki Rochester Üniversitesi’nden nöropsikoloji uzmanı Mark Mapstone, Washington’daki Georgetown Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmaya katılmış.

Doktor Mapstone, kan yağı düşük olan kişilerde Alzheimer hastalığı gelişme ihtimalinin çok yüksek olduğu görüşünde.

Mapstone “Kan testi, gelecekte Alzheimer sorunu yaşayacak denekleri yüzde 90 oranında doğru teşhis etti. Ancak kan yağlarının, başka hastalıklar nedeniyle değişmesi de mümkün. Bu konuda henüz bir çalışma yapmadık.” şeklinde konuşuyor.

Kan testinin piyasaya sürülmesinin zaman alacağını söyleyen Doktor Mapstone, Alzheimer hastalarının beynindeki kan yağlarının uğradığı değişimin daha ayrıntılı incelenmesi gerektiğini söylüyor.

Mapstone, Alzheimer testi piyasaya sürüldüğünde, erken teşhis konan hastaların finansal geleceklerini planlama ve bakım seçeneklerini araştırma imkanına sahip olacağını belirtiyor.

Tedavisi olmayan Alzheimer teşhisinin çok büyük önem taşımadığını da vurgulayan Mapstone “Tedavi bulunduğu zaman bu kan testi önem kazanacak, çünkü erken Alzheimer teşhisi konan hastalar tedaviye hemen başlayabilecek” şeklinde konuşuyor. Doktor Mapstone, araştırmacıların bundan sonraki hedefinin Alzheimer hastalığını tedavi edecek yeni ilaçlar geliştirmek olduğunu söylüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek taşları için benzeri olmayan araç geliştirildi

Sibirya’nın Tomsk kentinde çalışan bilimciler idrar yolu taş hastalıklarının tedavisi için benzeri olmayan aracı geliştirdi. Araç böbrek taşları nano-impulsle kırıyor. Rusya...

Kapat